4

Dlhodobá
udržateľnosť

Dlhodobá udržateľnosť sa v roku 2022 dostala do úrovne vysokého rizika

V roku 2022 dosiahli verejné financie výrazne lepší ako predpokladaný výsledok hospodárenia. Tento bol výrazne ovplyvnený najmä vysokou mierou inflácie, ktorá prudko zvýšila príjmy verejnej správy v roku 2022, ale do výdavkov sa naplno premietne s ročným oneskorením. Výsledok za rok 2022 tak nebude mať na dlhodobú udržateľnosť citeľný vplyv. Naopak, už v strednodobom horizonte Rada vplyvom oneskoreného zvyšovania výdavkov a opatrení prijatých v priebehu roku 2022 odhaduje výrazne menej priaznivý vývoj verejných financií, ktorý prispieva k zhoršeniu udržateľnosti o 2,6 % HDP. Za strednodobým horizontom, v období rokov 2026 až 2072 prispieva vývoj verejných financií k zhoršeniu udržateľnosti o ďalších 2,8 % HDP a to najmä vplyvom nárastu výdavkov citlivých na starnutie populácie.

Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti tak v roku 2022 dosiahol úroveň 5,5 % HDP a v porovnaní s rokom 2021 došlo ku jeho zhoršeniu približne o 1,1 p.b., čo znamená posun z pásma stredného rizika do pásma vysokého rizika. Popri silnom negatívnom vplyve bezpečnostnej a energetickej krízy umocnenej vojenskou agresiou na Ukrajine (0,8 % HDP) mali na zhoršenie udržateľnosti vplyv trvalé opatrenia prijaté v roku 2022 (1,2 % HDP), kde najväčší vplyv predstavuje tzv. rodinný balíček (0,5 p.b.). V súvislosti s jeho prijatím Rada vo svojom odhade predpokladá reakciu samospráv, ktorá by mala priniesť trvalé vynútené úspory v dôsledku znížených príjmov (-0,5 p.b.). Ukazovateľ pozitívne ovplyvnilo aj schválenie reformy dôchodkového systému (-0,8 p.b.), Rada však poukazuje na výrazný časový nesúlad medzi okamžitými výdavkami a až postupne nabiehajúcimi budúcimi úsporami. Ukazovateľ zhoršuje zavedenie automatického vstupu do druhého piliera pre nových účastníkov na trhu práce o 0,7 % HDP. Rada však toto opatrenie hodnotí pozitívne a negatívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť vyplýva z toho, že sa úspory výdavkov prejavia až za 50 ročným horizontom scenáru Rady zostaveného podľa ústavného zákona.

Hrubý dlh verejnej správy ku koncu roku 2022 dosiahol úroveň 57,8 % HDP a došlo tak k jeho medziročnému poklesu o 3,2 percentuálneho bodu, najmä vplyvom vysokej inflácie. Čistý dlh klesol o 1,9 percentuálneho bodu na 47,7 % HDP. Úroveň hrubého dlhu tak aj napriek citeľnému poklesu zostáva v najvyššom sankčnom pásme vyplývajúcom z ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, kde horná hranica dlhu v roku 2022 dosahuje 55 % HDP. Pri nastavení rozpočtovej politiky z konca roku 2022, predpokladaných vysokých nominálnych rastoch ekonomiky, postupnom znižovaní hotovostnej rezervy a predpokladanom nepokračovaní energetickej pomoci domácnostiam od roku 2024, by sa hrubý dlh v strednodobom horizonte držal na podobnej úrovni a na konci roku 2026 by dosiahol 56,8 % HDP. Neskôr by došlo k výraznejšiemu nárastu dlhu v dôsledku deficitného hospodárenia verejnej správy a nárastom výdavkov citlivých na starnutie populácie a o 50 rokov by dlh v základnom scenári dosiahol 360 % HDP. Ide o hypotetický scenár, keďže trhy by prestali financovať potreby Slovenska už pri významne nižších úrovniach dlhu.

Na obnovenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií je nevyhnutná konsolidácia. V tomto duchu Rada hodnotí veľmi pozitívne, že po viac ako 10 rokoch od prijatia ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti boli v roku 2022 legislatívne zavedené výdavkové limity. Pri súčasnom vysokom riziku verejných financií si výdavkové limity vyžadujú konsolidáciu aspoň o 0,5 % HDP ročne, čo by sa prejavilo v postupnom znížení rizika dlhodobej udržateľnosti. Postupná konsolidácia v podobe dosiahnutia štrukturálneho prebytku vo výške 0,5 % HDP do roku 2035 a jeho následné udržanie do roku 2040 si celkovo bude vyžadovať opatrenia vo výške 6,4 % HDP. Ide o vyššiu sumu ako je vypočítaný ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti, keďže ukazovateľ predpokladá okamžitú konsolidáciu od najbližšieho roku v plnej výške, t.j. o 5,5 % HDP. Od roku 2024, kedy bude deaktivovaná všeobecná úniková doložka naviazaná na neuplatňovanie fiškálnych pravidiel EÚ, bude vláda povinná zosúladiť rozpočet verejnej správy s platným limitom verejných výdavkov.

Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti (% HDP)

Projekcia vývoja dlhu a primárneho salda v základnom scenári (% HDP)

Zdroj: Správa o dlhodobej udržateľnosti verejných financií za rok 2022 (apríl 2023)